“Güç edip haddi aşmak” Osmanlı İstanbul’unda livâta davalarının queer bir analizi

Kaos Q+ dergisinin “Queer Tarih” temalı dokuzuncu sayısı için özel bir çalışma yaptık. Söz konusu çalışmayı Yılmaz Yeniler ile birlikte yürüttük. İkimizin akademik olarak farklı arkaplanlara sahip olması incelediğimiz tarihsel materyale bakışımızı zenginleştirdi. “Güç edip haddi aşmak” Osmanlı İstanbul’unda livâta davalarının queer bir analizi isimli makalemiz ortak çalışmamızın ürünüdür.

Osmanlı İmparatorluğu başkentinde gerçekleşen cinsel suçlara ait mahkeme kayıtları (kadı sicilleri) incelendiğinde içerisinde “livâta” kelimesinin geçtiği çeşitli şikâyetlere rastlanılmaktadır. Makalemizde söz konusu şikâyetlerden küçük bir seçki hikâyeleştirme yoluyla mercek altına alınarak kadı sicillerinin mevcut tarihyazımındaki yeri sorunsallaştırılmaktadır. Seçilen örneklerde geleneksel Osmanlı tarihyazımında tarihçilerin “gerçekliği” resmi söylem aracılığıyla doğrudan onama ve boşlukları doldurma eğilimi queer bir bakışla sorgulanmaktadır. Böylece sicillerde yer alan şahitsizlikleri, suskunlukları ve bedensel ilişkileri kuirleştirme denemesi yapılmaktadır.

Yılmaz ile çıktığımız yolculukta Genel Yayın Yönetmeni Aylime Aslı Demir’in ve makalemizin son haline ulaşıncaya dek yorumlarıyla bize yardım eden dergi editörü Dr. Ezgi Sarıtaş’ın emeklerini unutamayız. Makaleyi inceleyip önemli düzeltmeler yapmamızı sağlayan anonim hocalarımızın eleştirileri ve okumalarıyla bize desteklerini esirgemeyen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Makaleye erişmek için bkz.: https://www.academia.edu/49320428/Güç_edip_haddi_aşmak_Osmanlıİstanbul_unda_livâta_davalarının_queer_bir_analizi_Kaos_Queer_9_64_73

Kaos Queer+ için bkz.: http://www.kaos-q.com/yazi.php?id=169

Haber, “KaosQueer+’nın 9. sayısı çıktı: Tarih” bkz.: https://kaosgl.org/haber/kaosqueer-nin-9-sayisi-cikti-tarih