Freudian Sözlük

Freud’un 1905 yılında yayınladığı makaleler dizisini (Three Essays on the Theory of Sexuality) ilk okuduğum zaman anlamakta zorlanmıştım. Mevzu olan psikanalitik kuramları ve ortaya konan fikirleri, kuramları, kullanılan terimleri ve icat edilen yeni kelimeleri anlamakta çok zorlanmıştım. Yüksek lisans programımın son ders döneminde, Bülent Somay’dan aldığım “Psychoanalytic Method in Culture” dersi sayesinde -ki yüksek lisans yaptığım üniversiteyi tercih ederken etkili olan ve almayı arzu ettiğim derslerden biriydi- Freud, Jung, Klein, Rose ve Lacan gibi psikanalitik kuramın önde gelen isimleriyle tanışma şansım oldu.

Söz konusu insanların fikirleri ve yazımları üzerinde kafa yormak benim için hiçte kolay olmamıştı. Üstelik tüm bunların İngilizce çeviriler üzerinden olması işleri daha da zorlaştırmıştı. Daha sonrasında, İngilizce metinlerin Türkçe çevirilerdense söz bahsi geçen kişilerin fikirlerini-kuramlarını anlamamda daha yardımcı olduğunu keşfetmiştim. Yine de okumaların sırasında sürekli bir yandan sözlüklere bakmak zorunda kaldım. Bunu yaparken elimdeki elektronik kopyalarda baktığım kelimelerin yanlarına bir çok not düştüm.

Sonraları bu notlara dönüp baktığımda notların sayısının çok olmasından dolayı bunları derleyip bir liste olarak düzenlemek istedim. Fakat bu liste için özellikle Freud’un yukarıda bahsettiğim ilk makalelerinin derlemesi olan kitabının 1920 basksını esas aldım. Bu metini okurken sözlüklere dönmemi sağlayan kelimelerin etrafında listeyi oluşturdum.

Ortaya çıkan liste 335 farklı kelime ve türevi kavram ortaya çıktı. Aslında bu kelimelerin bir çoğu benim yetersiz İngilizcemin ürünüdür. Dolayısıyla basit kelimeleri ve temel kavramları içerebilir. Fakat bir çok defa tekrar ve tekrar dönüp bakmak zorunda olduğum bir liste olmuştur. Bu kelimelerin anlamları için kocaman bir literatür olduğunu da unutmamak gerekir. Kavramların anlamları için konferanslar düzenlenmeye devam etmektedir. Bu yüzden benim listemin basit bir sözlük kontrol işlemi olduğunu söylemem gerekir.

Yine de söz konusu listeyi yayınlarsam, benim gibi Freud’u keşfeden kişiler için belki bir nokta kolaylık sağlayabileceğini düşündüm. Kelimelerin-kavramların anlamları için kullandığım sözlükler ilk olarak Cambridge Dictionary oldu. Orada erişemediğim veya ikinci defa kontrol etmek istediğim kelimeler için Oxford Living Dictionaries ve Oxford Reference’ın arama motorlarını kullandım. Bahsettiğim sözlükleri erişebilmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

Cambridge Dictionary | Oxford Living Dictionaries | Oxford Reference

Listeyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.